Najwyższe z nich to Tatry. Są one częścią Karpat i tworzą wysokie pasmo nad Podhalem. Po polskiej stronie znajdują się Tatry Wysokie oraz Tatry Zachodnie. Od Doliny Suchej Wody Gasienicowej, aż po Przełęcz Liliowe, granica dzieli oba regiony. Tatry Wysokie, najwyższe pasmo górskie w Karpatach, znajdują się pod największym wpływem lodowców. Znajdziemy tu piękne alpejskie krajobrazy z wysokimi górami, strzelistymi szczytami i wysokimi ścianami, a wszystko to pokryte plamami wiecznej bieli. Z wyjątkiem ostrego szczytu Giewontu, Tatry Zachodnie są znacznie łagodniejsze niż Tatry Wysokie. Znajdują się tu łagodne grzbiety górskie, które pięknie komponują się z odważnymi formami polodowcowych dolin. Tatry Zachodnie oferują wspaniałe możliwości dla speleologów, ponieważ lodowce łaskawie obdarzyły nas wieloma pięknymi jaskiniami. Rysy to najwyższy szczyt w Tatrach (2499 m n.p.m.), a Kozi Wierch to najwyższy szczyt po polskiej stronie (2291 m n.p.m.).
Polskie góry oferują wspaniałe możliwości uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej. Już w XIX wieku rozwinęła się turystyka górska. Dziś Zakopane, a także pobliskie miejscowości Bukowina Tatrzańska i Białka Tatrzańska oraz Poronin, Murzasichle i Kościelisko, oferują różnorodne możliwości zakwaterowania oraz liczne karczmy serwujące pyszne regionalne jedzenie.
Nosal, Kasprowy i Gubałówka to najlepsze miejsca na narty! Górale stworzyli społeczności narciarskie. Nie dziwi więc, że Puchar Świata w skokach narciarskich odbywa się w Zakopanem na Wielkiej Krokwi.
W Zakopanem i okolicach mamy wszystko – noclegi, wyżywienie, wędrówki, przejazdy bryczkami. rekreację, teatr, Krupówki (z mnóstwem atrakcji dla każdego), kolejki linowe na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę, a także tańce. zabytki. folklor. aquaparki.
Tatry to nie jedyne, co składa się na polskie góry. Na północnym wschodzie położone są Pieniny. Ze szczytów Pienin rozciąga się jedna z najbardziej zachwycających panoram w Polsce. Najwyższym pienińskim szczytem jest Wysoka (1050 m n.p.m.), ale najważniejsze są Trzy Korony (982 m n.p.m.). To właśnie dzięki Dunajcowi góry mają swój niepowtarzalny urok. Przełom Dunajca, najpiękniejszy przełom rzeczny w Europie, znajduje się w samym środku Europy. Rzeka płynie przez 8 km między górami i tworzy piękny skalny kanion. To miejsce jest przepiękne i można je podziwiać podczas spływu na regionalnych tratwach lub ze szczytu Sokolicy i Trzech Koron. Do Trzech Koron dotrzemy przez Zamek Dunajec. To właśnie w tym zamku, pośród lasów, w niezwykle trudnych warunkach mieszkała Święta Kinga.
Pieniny to także miasto turystyczne z zamkami – Czorsztyn, Niedzica. Przygotowały bogatą ofertę turystyczną na każdą porę roku: rejsy statkiem turystycznym Biała Dama, wyciąg narciarski Polana Sosny, Kluszkowce, stoki narciarskie oświetlane przez skutery śnieżne. Szczawnica jest perłą Pienin. Od ponad 200 lat jest znanym uzdrowiskiem. Na granicy Gorców i Beskidu Sądeckiego leży maleńkie, ale urokliwe Krościenko nad Dunajcem. Krościenko posiada wiele atutów, m.in. lecznicze wody mineralne Stefan Michalina, Maria, oraz ostatni przystanek na trasie spływu Dunajcem. Znajduje się tu również wyciąg narciarski do Stajkowej. Warto zobaczyć kapliczki wotywne św. Rocha (i św. Kingi). Rocha (i św. Kingi). Zostały one wybudowane przez miejscowych, aby zapobiec zarazie.
W Sudetach znajdują się Karkonosze zwane też Karkonoszami. Główny grzbiet górski biegnie wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Karkonosze są częścią Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Znajdują się w środkowej części Sudetów Zachodnich. Od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północnego wschodu z Przełęczą Kowarską i Rudawami Janowickimi, od wschodu z Bramą Lubawską (Kotlina Kamiennogórska), od południowego wschodu z Przełęczą Lubawską i Górami Kruczymi, od południa z Przełęczą Lubawską, Pogórzem Karkonoskim, a od zachodu z Przełęczą Szklarską i Górami Izerskimi. Piękne formacje skalne są wizytówką Karkonoszy, dzięki czemu są one popularnym celem wypraw alpinistów. W Karkonoszach pod Śnieżką można spędzić wiele godzin na wspinaczce. W Górach Sokolich znajduje się ponad 200 tras wspinaczkowych. Niektóre sceny z filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian były kręcone w Karkonoszach i w Wąwozie Kamieńczyka.
Śnieżka to świetne miejsce dla miłośników górskich wędrówek po łagodniejszych zboczach. Po drodze mijamy pomnik ofiar gór oraz pomnik lawinowy. Jest to miejsce, gdzie najczęściej schodzą lawiny. Śnieżka to najwyższy szczyt w Karkonoszach. Ma 1602 metry wysokości nad poziomem morza. Szczyt Śnieżki wyznacza koniec Polski i początek Czech. Przy dobrej pogodzie widok ze szczytu może rozciągać się na 200 km. Śnieżka jest częścią Korony Gór Polski. Śnieżka prawie każdego roku pokryta jest śniegiem, stąd jej nazwa. Uroku Śnieżce dodaje obserwatorium astronomiczne znajdujące się na jej szczycie.
Turystyka górska była popularnym trendem, który doprowadził do rozwoju gmin podgórskich. Karpacz i Szklarska Poręba to najlepszy wybór, jeśli planujesz odwiedzić Karkonosze. Karpacz, położony u podnóża góry, w pobliżu górskiego jeziora, jest świetnym punktem wypadowym do Samotni. Kolejne jezioro znajdziesz wysoko w górze, idąc przez góry. Idąc szlakiem ze Szklarskiej Poręby w kierunku Szrenicy, dotrzemy do polodowcowych Śnieżnych Kotłów, naprawdę niesamowitego dzieła natury. Z drogi widać ruiny zamku Bolków, majestatycznie wznoszące się wśród drzew.