POLSKIE GÓRY I ICH ATRAKCJE

Turysta podziwiający Morskie OKo na tle Tatr, rozświetlonych promieniami słońca

Przycisk udostępniania

Polskie góry są tak zachwycające, że warto do nich wracać przy każdej wizycie.

Najwyższe z nich to Tatry. Są one częścią Karpat i tworzą wysokie pasmo nad Podhalem. Po polskiej stronie znajdują się Tatry Wysokie oraz Tatry Zachodnie. Od Doliny Suchej Wody Gasienicowej, aż po Przełęcz Liliowe, granica dzieli oba regiony. Tatry Wysokie, najwyższe pasmo górskie w Karpatach, znajdują się pod największym wpływem lodowców. Znajdziemy tu piękne alpejskie krajobrazy z wysokimi górami, strzelistymi szczytami i wysokimi ścianami, a wszystko to pokryte plamami wiecznej bieli. Z wyjątkiem ostrego szczytu Giewontu, Tatry Zachodnie są znacznie łagodniejsze niż Tatry Wysokie. Znajdują się tu łagodne grzbiety górskie, które pięknie komponują się z odważnymi formami polodowcowych dolin. Tatry Zachodnie oferują wspaniałe możliwości dla speleologów, ponieważ lodowce łaskawie obdarzyły nas wieloma pięknymi jaskiniami. Rysy to najwyższy szczyt w Tatrach (2499 m n.p.m.), a Kozi Wierch to najwyższy szczyt po polskiej stronie (2291 m n.p.m.).

Polskie góry oferują wspaniałe możliwości uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej. Już w XIX wieku rozwinęła się turystyka górska. Dziś Zakopane, a także pobliskie miejscowości Bukowina Tatrzańska i Białka Tatrzańska oraz Poronin, Murzasichle i Kościelisko, oferują różnorodne możliwości zakwaterowania oraz liczne karczmy serwujące pyszne regionalne jedzenie.

Nosal, Kasprowy i Gubałówka to najlepsze miejsca na narty! Górale stworzyli społeczności narciarskie. Nie dziwi więc, że Puchar Świata w skokach narciarskich odbywa się w Zakopanem na Wielkiej Krokwi.

Polskie góry

W Zakopanem i okolicach mamy wszystko – noclegi, wyżywienie, wędrówki, przejazdy bryczkami. rekreację, teatr, Krupówki (z mnóstwem atrakcji dla każdego), kolejki linowe na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę, a także tańce. zabytki. folklor. aquaparki.

Tatry to nie jedyne, co składa się na polskie góry. Na północnym wschodzie położone są Pieniny. Ze szczytów Pienin rozciąga się jedna z najbardziej zachwycających panoram w Polsce. Najwyższym pienińskim szczytem jest Wysoka (1050 m n.p.m.), ale najważniejsze są Trzy Korony (982 m n.p.m.). To właśnie dzięki Dunajcowi góry mają swój niepowtarzalny urok. Przełom Dunajca, najpiękniejszy przełom rzeczny w Europie, znajduje się w samym środku Europy. Rzeka płynie przez 8 km między górami i tworzy piękny skalny kanion. To miejsce jest przepiękne i można je podziwiać podczas spływu na regionalnych tratwach lub ze szczytu Sokolicy i Trzech Koron. Do Trzech Koron dotrzemy przez Zamek Dunajec. To właśnie w tym zamku, pośród lasów, w niezwykle trudnych warunkach mieszkała Święta Kinga.

Pieniny to także miasto turystyczne z zamkami – Czorsztyn, Niedzica. Przygotowały bogatą ofertę turystyczną na każdą porę roku: rejsy statkiem turystycznym Biała Dama, wyciąg narciarski Polana Sosny, Kluszkowce, stoki narciarskie oświetlane przez skutery śnieżne. Szczawnica jest perłą Pienin. Od ponad 200 lat jest znanym uzdrowiskiem. Na granicy Gorców i Beskidu Sądeckiego leży maleńkie, ale urokliwe Krościenko nad Dunajcem. Krościenko posiada wiele atutów, m.in. lecznicze wody mineralne Stefan Michalina, Maria, oraz ostatni przystanek na trasie spływu Dunajcem. Znajduje się tu również wyciąg narciarski do Stajkowej. Warto zobaczyć kapliczki wotywne św. Rocha (i św. Kingi). Rocha (i św. Kingi). Zostały one wybudowane przez miejscowych, aby zapobiec zarazie.

Polskie góry

W Sudetach znajdują się Karkonosze zwane też Karkonoszami. Główny grzbiet górski biegnie wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Karkonosze są częścią Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Znajdują się w środkowej części Sudetów Zachodnich. Od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północnego wschodu z Przełęczą Kowarską i Rudawami Janowickimi, od wschodu z Bramą Lubawską (Kotlina Kamiennogórska), od południowego wschodu z Przełęczą Lubawską i Górami Kruczymi, od południa z Przełęczą Lubawską, Pogórzem Karkonoskim, a od zachodu z Przełęczą Szklarską i Górami Izerskimi. Piękne formacje skalne są wizytówką Karkonoszy, dzięki czemu są one popularnym celem wypraw alpinistów. W Karkonoszach pod Śnieżką można spędzić wiele godzin na wspinaczce. W Górach Sokolich znajduje się ponad 200 tras wspinaczkowych. Niektóre sceny z filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian były kręcone w Karkonoszach i w Wąwozie Kamieńczyka.

Śnieżka to świetne miejsce dla miłośników górskich wędrówek po łagodniejszych zboczach. Po drodze mijamy pomnik ofiar gór oraz pomnik lawinowy. Jest to miejsce, gdzie najczęściej schodzą lawiny. Śnieżka to najwyższy szczyt w Karkonoszach. Ma 1602 metry wysokości nad poziomem morza. Szczyt Śnieżki wyznacza koniec Polski i początek Czech. Przy dobrej pogodzie widok ze szczytu może rozciągać się na 200 km. Śnieżka jest częścią Korony Gór Polski. Śnieżka prawie każdego roku pokryta jest śniegiem, stąd jej nazwa. Uroku Śnieżce dodaje obserwatorium astronomiczne znajdujące się na jej szczycie.

Turystyka górska była popularnym trendem, który doprowadził do rozwoju gmin podgórskich. Karpacz i Szklarska Poręba to najlepszy wybór, jeśli planujesz odwiedzić Karkonosze. Karpacz, położony u podnóża góry, w pobliżu górskiego jeziora, jest świetnym punktem wypadowym do Samotni. Kolejne jezioro znajdziesz wysoko w górze, idąc przez góry. Idąc szlakiem ze Szklarskiej Poręby w kierunku Szrenicy, dotrzemy do polodowcowych Śnieżnych Kotłów, naprawdę niesamowitego dzieła natury. Z drogi widać ruiny zamku Bolków, majestatycznie wznoszące się wśród drzew.

Zima w Karkonoszach to przede wszystkim dobrze zorganizowane trasy narciarskie wzdłuż Hali Szrenickiej – Lolobrygida, Śnieżka i Lolobrygida. W Karkonoszach znajdują się również Jakuszyce, trasy biegowe oraz trasy narciarskie na Lolobrygidę.

Góry Stołowe położone są na styku Sudetów Wschodnich i Środkowych. Te rzadko spotykane w Europie góry płaskowyżowe powstały 30 milionów lat temu. Zbudowane są z górnokredowych piaskowców naporowych ułożonych poziomo i płasko. Skały przybrały wiele form, dzięki czemu teren ten jest jeszcze bardziej zachwycający. Warto odwiedzić rejon Gór Stołowych, aby zobaczyć wiele zabytków.

W Sudetach jest tyle pięknych atrakcji, że aż żal je opuszczać. Jednak muzyka gór już gra w Bieszczadach. Połoniny Bieszczadzkie to najpiękniejszy widok na całym świecie. Te rozległe połoniny wznoszą się ponad buczyny regla dolnego i sięgają nieba za horyzont. Możemy zwiedzać Bieszczady i poznawać siebie. Bo przecież „ludzki los” jest tak samo kręty jak drogi i szlaki w Bieszczadach.

Bieszczady – górzysty region położony na południowo-wschodnich obrzeżach stolicy Polski – Bieszczad. Większa część tej grupy górskiej znajduje się na Ukrainie. Bieszczady Zachodnie to ta część, która znajduje się w naszym kraju.

Możemy spędzić wiele godzin na wędrówkach po Bieszczadach, gdzie tereny porośnięte są wysokimi trawami, które sięgają do pasa. Drzewa, które zamieniły się w kryształowe klejnoty są tym, za co kochamy zimę.

W Bieszczadach w piecach zwanych „mielerzami” wypala się węgiel drzewny. Tradycja ta jest obecnie w zaniku, ale podczas naszej wyprawy możemy jeszcze cofnąć się w przeszłość. W Bieszczadach znajduje się również kolejka wąskotorowa, która biegnie wśród zalesionych pasm górskich. Jej początki sięgają lat 1890-1895. Pierwotnie kolejka była budowana do transportu drewna. Dziś jest to atrakcja turystyczna.

Zima w Karkonoszach
Bieszczady

Bieszczady to pogranicze kultury wschodniej i zachodniej. Bieszczady wyróżnia obecność kapliczek i krzyży przydrożnych obok cerkwi murowanych i prawosławnych oraz cmentarzy żydowskich. Piękne i zabytkowe, nawet w pierwszej połowie XIX wieku współistniejące obiekty, małe i religijne, wschodu i zachodu, wciąż opowiadają o historii bieszczadzkiej ziemi.

Dziś Bieszczady stawiają przede wszystkim na turystykę, z Soliną Polańczyk i Leskiem na czele.

Solina to malownicza miejscowość położona na malowniczych zboczach Płaszczy, nad Jeziorem Solińskim. To jedna z najstarszych bieszczadzkich osad, tętniąca życiem, bogatą, całoroczną bazą noclegową i małą gastronomią. W miejscowości znajduje się poczta, ośrodek zdrowia, kościół w Zabrodziu, stacja benzynowa, przystań żeglarska, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów górskich oraz parkingi. Dostępne są również połączenia autobusowe.

Polańczyk to miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa położona na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Ze względu na wody wodorowęglanowo-sodowo-chlorkowo-bromkowe i jodkowe Polańczyk w 1999 roku uzyskał status uzdrowiska. Do dyspozycji kuracjuszy jest ponad 1200 osób. W Polańczyku można leczyć choroby kobiece, układu oddechowego oraz dróg moczowych. Polańczyk jest miejscowością przyjazną turystom, w której znajdują się liczne obiekty noclegowe, gastronomiczne oraz przystanie żeglarskie. Do zabytków Polańczyka należy murowana cerkiew prawosławna (obecnie kościół św. Paraskewy), cmentarz z murowaną kaplicą z 1909 roku oraz kamienna kaplica nad Jeziorem Solińskim z XIX wieku.

Urokliwe i pełne zabytków Lesko jest przede wszystkim urokliwą miejscowością. Mieści się tu okazały hotel oraz Kamień Leski, potężny piaskowiec mierzący 420 m wysokości, w którym według legendy zaklęta jest dziewczyna. Na rynku znajduje się uroczy, eklektyczny ratusz, zbudowany w 1896 roku, ozdobiony wieżą zegarową. Warto odwiedzić źródło mineralne w Lesku. Wody z tego źródła mają podobno uzdrawiać chorych. Można też zobaczyć skałki w Lesku lub Hoczwi. Można również obejrzeć rezerwat przyrody Góra Sobień, pozostałości zamku Sobień z 1340 roku. Była to rodowa siedziba Kmitów, założycieli Leska. W pobliżu znajdują się również kościoły, synagogi i cerkwie, podobnie jak w Bieszczadach. Lesko jest punktem startowym Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Licząca 144 km samochodowa i rowerowa trasa turystyczna przez polską część Bieszczadów, Góry Sanocko-Turczańskie i Lesko pełna jest wspaniałych widoków oraz połączeń z zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

Cisna znajduje się na wysokości 549 m n.p.m. w Ciśniańskim Wetlińskim Parku Krajobrazowym w dolinie rzeki Solinki, w pięknej dolinie. Cisna posiada zdrowy mikroklimat i stała się popularną miejscowością letniskową jeszcze przed II wojną światową. Znajdują się tu również zabytki takie jak cmentarz prawosławny z 1842 roku, cerkiew parafialna z 1914 roku oraz pomnik ku czci poległych żołnierzy i milicjantów w walce z UPA.

Główny Szlak Beskidzki

Główny Szlak Beskidzki o długości 519 km rozpoczyna się w Bieszczadach. Biegnie z Bieszczadów do Beskidu Śląskiego, przechodząc przez Beskid Niski i Sądecki, Gorce. Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki, Żywiecki. Jeśli nie jesteś tak doświadczony, lepiej robić mniejsze kroki, jeden po drugim. Po drodze warto zatrzymać się w Iwoniczu-Zdroju, aby zobaczyć uzdrowisko. Znajduje się tam źródło Bełkotka i dąb szypułkowy, a także Krynica-Zdrój, gdzie Jan Kiepura śpiewał wspaniałą piosenkę o blondynkach i brunetkach. Krynica jest także domem słynnego malarza prymitywisty Nikifora. W Krynicy znajduje się Jaworzyna i Góra Parkowa, a także Dom Zdrojowy i stary Dom Zdrojowy. W Krynicy bywał Józef Piłsudski i polska cyganeria: Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim i Konstanty Gałczyński. Od 1967 roku w Krynicy odbywa się Europejski Festiwal Opery i Operetki, którego dyrygentem jest Bogusław Kaczyński. W Krynicy odbywa się również Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.

Kontynuuj wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim do Rabki-Zdroju. Jest to Miasto Dzieci Świata. Tytuł ten został nadany miastu przez Wojewodę Małopolskiego w 1996 roku na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W Rabce znajduje się pomnik Świętego Mikołaja i Rabkoland – to prawie Disneyland. W Rabce znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Teatr Lalek Rabcio. A także bardzo ciekawe muzeum Władysława Orkana. Rabka to także uzdrowisko z dziewięcioma ujęciami wód głębinowych, głównie solanek jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych.

Dalej do Zawoi, u podnóża Babiej Góry, i do Węgierskiej Górki wzdłuż rzeki Soły. Zawoja pretenduje do miana najdłuższej wsi w Polsce. W Węgierskiej Górce można znaleźć pamiątki wojskowe, a także Aleję Zbójników, w której znajduje się 6 rzeźb o wysokości 5 metrów. Babia Góra, rezerwat biosfery, uważana jest za chimeryczną. Według miejscowych, Babia Góra jest matką wszelkiej pogody i placem zabaw diabła. W słoneczny letni dzień na Babiej Górze mogą wystąpić gradobicia, ulewy, a nawet śnieżyce. Morze mgły jest częstym zjawiskiem w okolicach szczytu. Mgła jest piękna, ale może być bardzo trudno znaleźć drogę przez nią. Przy zachowaniu ostrożności, podczas spaceru po zboczach Babiej Góry, można zauważyć salamandrę plamistą lub jaszczurkę. Żyje tu wiele zwierząt, między innymi zające i lisy. Na jej zboczach często można spotkać jelenie. W 1838 roku Babią Górę zdobył pierwszy turysta. Zjadł on własne kanapki. Obecnie można je zjeść w kultowym schronisku Markowe Szczawiny od 1906 roku.

Idąc dalej dotrzemy do Wisły. To rodzinne miasto Adama Małysza. Tutaj w Domu Zdrojowym znajduje się rzeźba skoczka narciarskiego z białej czekolady. Wisła to Beskid Śląski. Warto tu zostać na dłużej. Wisła jest popularnym kurortem. Znajduje się tu nowoczesna stacja narciarska na Soszowie Wielkim oraz wiele atrakcji turystycznych, takich jak kolejki linowe na Stożka czy Czantorię, a także 9000 miejsc noclegowych. Wisła to także Barania Góra, która jest źródłem Wisły (królowej polskich rzek).

W Wiśle warto odwiedzić dwa muzea. Muzeum Beskidzkie mieści się w starej karczmie z 1794 roku. Wśród eksponatów przedstawiających życie i pracę górali beskidzkich można zobaczyć także wnętrze chaty. Muzeum Narciarstwa znajduje się w Zimowitach. Znajduje się tu wiele starych nart i rakiet śnieżnych. Najstarsze narty w muzeum pochodzą z końca XIX wieku. Główną atrakcją muzeum są narty Adama Małysza, które zostały nagrodzone Mistrzostwem Polski.

wzdłuż rzeki Soły
wiadukt kolejowy
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Cudem architektonicznym Wisły jest wiadukt kolejowy o długości 120 metrów i wysokości 25 metrów. Inżynier Ksawery Goryanowicz zbudował ten 7-przęsłowy wiadukt w latach 1931-1933. Do dziś jest on dostępny dla ruchu kolejowego.

W Wiśle znajduje się również Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Zadnim Groniu, który został wybudowany w 1930 roku według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. W Wiśle między czerwcem a lipcem 1900 roku przebywali Bolesław Prus i Władysław Remmont.

Czerwony szlak jest zbyt niebezpieczny. Górska wędrówka po Polsce nie kończy się na Beskidach. Mamy jeszcze możliwość odwiedzenia Gór Świętokrzyskich. Góry te z daleka wyglądają prawie jak pagórki, prawie jakby były porośnięte lasem. Góry nie są usiane dzikimi zboczami czy skalistymi urwiskami. Jednak tło zalesionych gór i pozostałości po zamkach napełnia wyobraźnię emocjami. Góry Świętokrzyskie, które znajdują się w centralnej Polsce na Wyżynie Kieleckiej, to najstarsze pasmo górskie. Góry te zachwycają malowniczym krajobrazem lasów jodłowych i bukowych oraz licznymi skałami ze starymi goloborzami. Łysica, w paśmie Łysogór, jest najwyższym szczytem. Nazwę swą zawdzięcza relikwiom Krzyża Świętego, przechowywanym w klasztorze na Łysej Górze.

Wycieczkę na Górę Świętokrzyską najlepiej rozpocząć w Świętej Katarzynie. Przy wejściu na szlak znajduje się niewielki cmentarz i kaplica z „autografem” polskiego pisarza Stefana Żeromskiego. Żeromski, który kochał Góry Świętokrzyskie i często po nich wędrował, pozostawił na ścianie kaplicy wypisaną wiadomość „Tu byłem”. D. 2 sierpnia 1882 r. S. Żeromski

W dalszej drodze miniemy jezioro, z którym wiąże się mroczna legenda o niewiernej miłości. W końcu dotrzemy na Łysicę (612 m n.p.m.), najwyższy punkt Gór Świętokrzyskich. Tu czeka nas kolejna niespodzianka: kapliczka z figurką św. Mikołaja, który podobno przyjmuje listy. W końcu dotrzemy do Huty Szklanej, wsi oferującej regionalne specjały i noclegi. W średniowiecznej osadzie znajdują się również domy, zagrody i warsztaty.

Dalej droga prowadzi na Łysą Górę, czyli Łysiec, czyli Święty Krzyż (594 m n.p.m.). Na szczycie Łyśca czeka na nas skalna ruina. Inni uważają, że to typowe dla Gór Świętokrzyskich diabelskie łzy lub gołoborza. Ten ścisły rezerwat przyrody obejmuje las jodłowo-bukowy oraz pozostałości pogańskiego wału obronnego. Tuż obok znajduje się opactwo benedyktynów na Świętym Krzyżu, w którym znajduje się wczesnobarokowa kaplica i krypta grobowa Oleśnickich. Znajduje się tu również muzeum oraz Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy na Świętym Krzyżu.

W końcu dotrzemy na Łysicę

Święty Krzyż owiany jest tajemnicą. Wiadomo, że Święty Krzyż był niegdyś świętym miejscem kultu trzech pogańskich bóstw: Body i Ledy. Inni wskazują na Świst, Poswist i Pogodę. Na szczycie wypatrywano czarownic i złych duchów. Opowiadanie historii? Niby prawda, ale trzeba się zastanowić, dlaczego w tym miejscu zbudowano klasztor (wierni musieli wspinać się na górę, by uczestniczyć w nabożeństwach) i skąd inwokacja do Trójcy Świętej. Dlaczego benedyktyni lub inni starożytni pisarze nie podali żadnych informacji o posągu, który św. Emeryk znalazł w drodze na Łysiec? Tajemnicza figurka nie została wyjaśniona poza legendami. Ksiądz Gacki w swoim cennym dziele „Klasztor benedyktynów na Łysej Górze, 1873” sugerował, że posąg datowany jest na XIII wiek. O pochodzeniu posągu ksiądz nic nie napisał.

Jan Długosz nazwał Łysą Górę „księciem gór”, a Stefan Żeromski pisał o „wieńcu stubarwnym pełnym wiecznych legend” wokół tego miejsca.

W Górach Świętokrzyskich koniecznie trzeba zobaczyć Jaskinię Raj, z zachwycającymi stalaktytami/stalagmitami oraz najbardziej znane drzewo w Polsce – dąb Bartek. Znajduje się on w Zagnańsku od 670 lat. Ścieżka przyrodnicza Jaskinia Zbójnicka jest świetną propozycją dla dzieci. Obejmuje ona ścieżkę przyrodniczą Dolina Łagowska-Dolina Łagowicy-Dule Przełomowe-Jaskinia Zbójnicka.

w Nowej Słupi, u podnóża Łysej Góry

Od 1967 roku w Nowej Słupi, u podnóża Łysej Góry, odbywają się Dymarki Świętokrzyskie. Dymarki to połączenie eksperymentu naukowego z cyklem imprez plenerowych prezentujących wyniki badań nad pradawnym hutnictwem żelaza w Górach Świętokrzyskich.

Górskich atrakcji w Polsce jest wiele. Nie ma na co czekać – teraz jest czas, by odwiedzić góry.