Finał 9 edycji Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”

Finał 9 edycji Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” odbędzie się 30 sierpnia o godz. 18:00 w Zakopanem. W planach koncert plenerowy przy Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba (filia Muzeum Tatrzańskiego) na którym wystąpi Kapela Hanki Wójciak z programem pt. „Znachorka”.

Muzyka Kapeli Hanki Wójciak jest połączeniem potencjałów, doświadczeń i zainteresowań wszystkich muzyków współtworzących zespół. Można w niej odnaleźć echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości, ludowości.

Hanka Wójciak, założycielka zespołu, jest autorką tekstów i muzyki oraz dziennikarką Radia Kraków, w którym prowadzi autorską audycję Wieczór Panieński poświęconą piosence literackiej. Hanka uczyła się śpiewu eksperymentalnego i improwizacji na warsztatach takich mistrzów jak: Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak, Iva Bittova. Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem. Współpracowała m.in. z Anną Treter, Jarkiem Śmietaną, Kubą Ostaszewskim.

Tytułowa „Znachorka” to debiutancka płyta, która ukazała się nakładem Radia Kraków w 2014 roku.

„To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo-muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo. Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach.” – Muniek Staszczyk, T.Love

Wstęp na koncerty jest bezpłatny

Finał 9 edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie