Góry Świętokrzyskie są owiane tajemnicą i pełne legend. Nie są łatwe do odkrycia. Zrób to po swojemu. Góry Świętokrzyskie: Gdzie iść i co zobaczyć

Podążaj ścieżkami przez las. Najstarsze polskie sanktuarium, podobnie jak wiele rezerwatów przyrody, oferuje informacje o historii ziemi i ludzkości. Można tu skosztować tradycyjnej zalewajki i innych niezwykłych potraw, które łączą tradycję z najnowszymi trendami. Daj się oczarować Górom Świętokrzyskim!

Góry Świętokrzyskie to niewysokie pasmo górskie położone w południowo-wschodniej Polsce. Łysogóry to pasmo, którego najwyższym szczytem jest Łysica (614 m n.p.m.) lub Łysa Góra (594 m n.p.m.). Łysiec i Święty Krzyż to dwie inne nazwy drugiego wzniesienia. Znane jest z legend o sabatach czarownic i klasztorze, który stoi na nim od setek lat. Jest to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.

Góry Świętokrzyskie nie należą do Łysogór. Znajdują się tu również na przykład Kielce. Kilka kilometrów dalej znajdują się słynne Checiny, z ruinami zamku.

Jakie są największe atrakcje w Górach Świętokrzyskich Jakie są największe atrakcje Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie składają się z łagodnych wzgórz i rozległych dolin. Znajdują się tu kilometry szlaków rowerowych i pieszych. Kościoły są małe i mają bogatą historię. Znajdziesz tu parki rozrywki dla młodszych i starszych. Znajdziesz tu wiedzę połączoną z rozrywką! Jakie są najlepsze zabytki w Górach Świętokrzyskich Lista to Góry Świętokrzyskie. Atrakcje

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy
 • Klasztor na Świętym Krzyżu
 • Polana Święty Krzyż
 • Park Miniatur i Park Rozrywki Sabat Krajno
 • Zamek Królewski w Checinach
 • Jaskinia Raj
 • Kielce
 • Muzeum Minerałów i Skamieniałości, Święta Katarzyna
 • Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
 • Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom
 • Starożytna osada w Nowej Słupi, (Centrum Kulturowo-Archeologiczne).
 • Sztandar na Święty Krzyż

To nie jedyna atrakcja w Górach Świętokrzyskich. To tylko kilka z możliwości.

Aktywnie w Górach Świętokrzyskich

Aktywnie w Górach Świętokrzyskich

Nie jest wysoko, ale jest dość zaskakująco. Jest tu wiele miejsc, które zapadną w pamięć tym, którzy kochają strome podjazdy i szybkie zjazdy, wysokie tętno i wysoki poziom adrenaliny. Pokochają je również osoby, które szukają cichych, spokojnych miejsc na prywatne wędrówki.

Góry Świętokrzyskie

U stóp

Góry Świętokrzyskie to świetne miejsce na piesze wędrówki – zarówno na rodzinne spotkania, wielodniowe wyprawy, jak i maratony. Najdłuższa, 20-kilometrowa trasa biegnie przez Świętokrzyski Park Narodowy, od Świętej Katarzyny przez Łysicę i Nową Słupię. Na innych szlakach można uniknąć tłumów. Nie ominą Cię piękne widoki, wspaniałe wspomnienia i atrakcje.

Szlaki turystyczne w Górach Świętokrzyskich

Szlaki turystyczne w Górach Świętokrzyskich

Rowerem

Na drogach i bezdrożach wytyczone są kilometry szlaków, które prowadzą w Góry Świętokrzyskie na rowerze. Szlaki te można znaleźć nie tylko w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Kielce mają wiele do zaoferowania. Dwa wzniesienia, Telegraf i Pierśnica, to ulubione miejsce fanów downhillu i XC. Ścieżkami rowerowymi łatwo zaplanować rodzinną wycieczkę, która pozwoli poznać najlepsze atrakcje miasta.

Szlaki rowerowe banner Góry Świętokrzyskie

Zimą

Pierscienica, Telegraf i Telegraf to dwa wyciągi śnieżne, które działają na tych wzgórzach zimą. Dla tych, którzy dopiero zaczynają jeździć na nartach lub snowboardzie, idealny jest pierwszy z nich. Dla średniozaawansowanych narciarzy idealny będzie drugi.

W Niestachowie można znaleźć również inne ośrodki narciarskie: Krajno Tumlin, Krajno i Bodzentyn. Ośrodki te są idealne na weekendowy wypad z przyjaciółmi lub dziećmi.

Aktywnie w Górach Świętokrzyskich

Relaks

Ciesz się chwilą spokoju w prywatnym spa. Jesteś z dala od tłumów, ale masz niesamowity widok. Możesz spędzać godziny na tarasie, wsłuchując się w odgłosy natury, bez zgiełku i hałasu, jaki panuje w dużych kurortach. Ty, Twoja ukochana osoba, pyszne jedzenie i relaksujące zabiegi.

Takie właśnie doznania oferuje Góra Świętokrzyska. Nie ma znaczenia, czy chcesz mieć 5-gwiazdkowy hotel, czy spokojne zacisze. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, by odzyskać siły lub po prostu się zrelaksować.

Szlaki rowerowe banner Góry Świętokrzyskie
Wypoczynek w Górach Świętokrzyskich

Wypoczynek w Górach Świętokrzyskich

Historia tej ziemi...

W Górach Świętokrzyskich możemy zobaczyć pradawne dzieje naszej planety. To prawie tak, jakbyśmy czytali książkę. Można dotrzeć do historii ukrytej w skałach. Platforma widokowa na wzgórzu Gołoborze pozwala zobaczyć skały sprzed pół miliona lat. Pozostałości tętniącej życiem rafy koralowej znajdziemy na kieleckiej Kadzielni.

Jaskinia Raj pokaże, że nawet najbardziej utalentowany artysta może zainspirować się sztuką natury. Na świętokrzyskim szlaku archeogeologicznym znajdziesz jedne z najciekawszych, najbardziej fascynujących i urzekających skał.

Centrum Geoedukacji zabierze Cię w niesamowitą podróż w przeszłość, podczas której odkryjesz, że zarówno geologia, jak i paleontologia mogą być fascynujące!

Wschód słońca na Górze Miedzianka

Góra Miedzianka. Fot: P. Michalec

Wschód słońca na Górze Miedzianka

… i człowiek

W Górach Świętokrzyskich znajduje się wiele znanych miejsc, jak i tych mniej znanych. Dla tych, którzy szukają śladów przeszłości, każdy znajdzie tu coś dla siebie: zamki, dwory, pałace, pomniki dawnego przemysłu, pamiątki po wielkich pisarzach i wiele innych.

Nie dziwi unikatowy obiekt UNESCO – prehistoryczne stanowiska wydobycia krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Do tego można dodać pozostałości po wydobyciu „krwawego kamienia” (jak często nazywany jest hematyt), czyli unikalny i rozległy kompleks metalurgiczny, który działał u podnóża i na stokach Łysogór przez pierwsze wieki naszej ery.

Choć dziś może się to wydawać nieprawdopodobne, u zarania naszej ery okolice Nowej Słupi wypełnione były piecami, w których starożytni metalurdzy wytwarzali żelazo, którego sława sięgała aż po starożytny Rzym. Mieszkańcy Imperium przemierzali wielkie odległości, aby kupić produkowane tu żelazo.

Więcej o osadzie w Dymarkach i życiu starożytnych hutników można dowiedzieć się zwiedzając ją lub uczestnicząc w corocznym pikniku archeologicznym.

Dymarki Świętokrzyskie

Dymarki Świętokrzyskie. Fot. arch. A. Przychodni

Dymarki Świętokrzyskie

Bogate dziedzictwo przemysłowe Gór Świętokrzyskich jest znacznie bardziej rozległe – jeszcze na początku XX w. istniały tu duże zakłady przemysłowe nad Bobrzą i Kamienną. Po nich malownicze ruiny i przestrzenie przekształcono w interaktywne muzea.

Tu znajdowały się zamki i domy budowane przez szlachtę, biskupów i królów. W oblegorskiej rezydencji przez wiele letnich miesięcy mieszkał Henryk Sienkiewicz. Był to również dom Stefana Żeromskiego w okresie jego młodości i dzieciństwa. W swoim wierszu „Puszcza Jodłowa” uwiecznił lasy Góry Świętokrzyskiej. Wiele miejsc z Kielc i Ciekot znajduje się również w jego powieściach i pamiętnikach.

Ekomuzeum w Starachowicach

Ekomuzeum w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Fot: D. Łukasik

Jak dojechać w Góry Świętokrzyskie

Uwaga! Uwaga!